Euforia po jodze. 14 pozytywnych korzyści z praktyki jogi

Chcesz się wznieść ponad wyżyny szczęścia, spokoju i harmonii? Co może dać Ci praktyka jogi? Sama kiedyś się zastanawiałam. Wiele lat temu zaczynając swoją przygodę z jogą, traktowałam ją jako sport, taki sam jak kalistenika, crossfit czy nawet bieganie, tylko bardziej spokojny rodzaj sportu. Nie wiedziałam wtedy, że przygoda z jogą zaowocuje głębszym poznaniem siebie. Po pewnym czasie, choć był to dość długi czas zamieniła się ze sportu w styl życia. Nie wyobrażam sobie teraz dnia, bez ćwiczeń jogi, rozciągania i medytacji. Piszę oczywiście to z przymrużeniem oka, gdyż jak każdemu zdarza mi się mieć dni, gdy nie ćwiczę, oczywiście nie traktuję praktyki jako przymusu.

Przyjrzymy się dziś 14 korzyściom samej praktyki jogi, o których może już wiesz, a może własnie Cię z nimi zapoznam. Decydując się na wejście na ścieżkę jogi możesz doznać wielu pozytywnych skutków związanych z jej praktyką. A właśnie naszym pozytywnym życiem, pozytywnymi wibracjami chcę się tutaj na tym blogu skupić. Chcę powiedzieć Ci że wszytko możesz jeśli tylko chcesz, twoje wspaniałe życie zależy od ciebie i to w dużej mierze zależy od twojego nastawienia, twojego ducha. I nad nim będziemy pracować w przyszłości. Dziś natomiast skupimy się na jodze i jej pozytywnych skutkach.

14 pozytywnych korzyści
z praktyki jogi

 

1. Duża elastyczność ciała.

Odkąd praktykuję jogę, co kilka dni widzę nowy progres. Jednego dnia nie potrafiłam dotknąć głową kolana, a po jakimś czasie potrafię się już na nim położyć. Sama zresztą zawsze byłam osobą elastyczną, więc łatwo mi przychodzą różne pozycje, albo może mi się tylko tak wydaje. Jednak fakt niezaprzeczalny, to to, że ćwicząc chociażby 2-3 razy w tygodniu, znacznie polepsza się elastyczność ciała. A lepsza elastyczność to mniej bólu, mniej problemów ze sztywnością ciała szczególnie w późniejszym wieku.

2. Większa siła, wytrzymałość i lepsza równowaga ciała.

Ostatnio moje ulubione pozycje, sekwencje balansujące, w moim wykonaniu, pełne skupienie, cisza, pot, łzy i upadki.:) Na pewno nie jest aż tak drastycznie, jednak praktykuję je od niedawna. Hatha joga to precyzyjne ustawianie się w pozycjach i trwanie w nich tyle na ile masz czas i ochotę. Stanie na rekach, na głowie to jedne z pozycji, które zawsze wszystkich zadziwiają. Nie ma się co dziwić, są bardzo spektakularne, a do ich wykonania potrzeba sporo praktyki, jednak stanie na jednej nodze i płynne przechodzenie z jednej pozycji do drugiej to również nie lada wyczyn. Najwspanialsze jest to, że z każdym dniem, tygodniem, miesiącem, czuć i widać efekty. Zmiany na lepsze w sobie, swoim umyśle i swoim ciele.

3. Nauka oddychania.

Joga – czy to medytacja czy pozycje – uczy prawidłowego oddechu. Czy wiesz, że bardzo głęboko oddychając świadomie się podduszasz? Natomiast zbyt płytki oddech również powoduje niedotlenienie. Więc jak powinno się oddychać? Praktykując jogę nauczysz się tego i nauczysz się słuchać swojego ciała, nauczysz się podążać za sobą i żyć ze sobą w harmonii.

4. Zdrowe serce i cały organizm.

Regularna praktyka potrafi pomóc w zrzuceniu zbędnych kilogramów, a nawet obniżyć ciśnienie krwi, zredukować stres i wyleczyć wiele innych chorób z chorobami kręgosłupa na czele, jak również własnie za sprawą zmniejszenia stresu działa na plus dla naszego systemu immunologicznego. Jednak aby zauważyć znaczące zmiany, znów ważna jest regularność.

5. Cisza i spokój

Po praktyce można poczuć błogi stan spokoju, rozluźnienia i spełnienia. I to właśnie dla tego stanu warto pokusić się i podjąć wyzwanie jogowe. Mnie się zdarza takie uczucie za każdym razem, szczególnie wieczorem. Często po ostatniej pozycji razem z Łukaszem jesteśmy tak wyciszeni, że leżymy jeszcze tak przez dobre kilka minut w ciszy, nie rozmawiając. Przepiękny jest to stan. Koniecznie musisz spróbować jogi chociażby dla tego doznania. Cisza i spokój wypełnia każdą cząstkę ciała, jest tak przyjemnie, że aż chciałoby się trwać w tym stanie wieczność.
Tak jest wieczorem, natomiast inne odczucia mam rano. Gdy praktykuję rano, od razu po ostatnim ćwiczeniu jestem jak petarda, spokojna i wyciszona, ale petarda z siłą do działania.

6. Związek i rodzina.

Szczęście oddziałuje na wszystkich i na wszystko. Spokój i szczęście wewnętrzne przełoży się na spokój i szczęście w rodzinie. Po wyciszeniu się łatwiej jest zapanować nad swoimi wybuchami jeśli takowe powstaną. A dodatkowo joga może łączyć, łączyć partnerów, rodzeństwo czy rodziców z dziećmi. Wystarczy razem zacząć praktykować.:)

7. Silniejszy system immunologiczny.

Gdy się wyciszam, zaczynam spokojnie oddychać. Po prostu jestem. Jestem ja spokojna. Jestem tutaj. Nic mnie nie stresuje. Nic mi nie przeszkadza. Tak działa na mnie medytacja, choć sam cykl asanów również. Spokój i brak stresu. I szczęście wynikające z wysiłku. To wszystko powoduje, że wzmacniamy nasz organizm od środka. Dajemy mu siłę i stwarzamy mi możliwość powrotu do harmonii. Wtedy przestaje się “buntować”. Warto wypróbować, między innymi gdy borykacie się i z chorobami autoimmunologicznymi.

8. Lepsza jasność umysłu.

Codzienny wysiłek fizyczny i chwila z samym sobą szczególnie z rana powoduje, że mój umysł staje się bardziej klarowny, świeży i spokojny. Wtedy zawsze wpadają mi świetne pomysły do głowy. Oczywiście warto powiązać z praktyką dodatkowo dietę bogatą w soczyste, zdrowe, surowe, kolorowe warzywa i owoce.

9. Spowolnienie starości.

Nawiązując do poprzednich punktów. Codzienny wysiłek fizyczny, medytacja, modlitwa, nie przejadanie się powodują, że mniej zużywamy naszą energię życiową na rzeczy nam zbyteczne. Rzeczy, które przyspieszają starzenie się naszego organizmu. Bo jeśli jeszcze tego nie wiedziałaś, to są jedne z wielu czynników powodujących przyspieszanie starzenia się. Myślę, że uzmysłowienie sobie tego jest kluczem do zaprzestania tego procederu.:) Równowaga w życiu nasz wzmacnia.

10. Pewność siebie i poprawna postura ciała.

Pozycje stojące, balansujące uczą poprawnej postury i poprawnego stania. Nie przeprostu, nie stania na piętach czy palcach. Uczymy się stać na całych stopach wyprostowani z brodą lekko podniesioną do góry. Ta główna pozycja stojąca jawnie naucza pewności siebie. Zdrowa postawa, zdrowa sylwetka to silna sylwetka.

Instagram. SweetRAWstyle. Szczęśliwi ludzie świadomie decydują o swoim samopoczuciu.

11. Szczęście.

Budzisz się rano z lepszym nastawieniem, masz więcej siły i energii. Wstajesz z chęcią, żeby przejść poranny rytuał: toaleta, woda, prysznic, zęby, joga. Następnie jesteś szczęśliwa, że twoje dzieci już wstały i możecie „opanowywać świat”. Dni są znacznie milsze.
Zapewne związane jest to z wcześniejszym odczuciem błogiego spokoju i spełnienia. Ćwicząc rano, po etapie wyciszenia dostajesz powera do działania. To jest to o czym pisałam wam punkcie 5. Jest się bardziej zadowolonym z życia i odważniejszym. A co za tym idzie ma się więcej siły na walkę z przeciwnościami losu, które zwykle nie są takie do końca jak je widzimy.

12. Równowaga i zdrowsze życie.

Praktyka jogi polepsza nasza samoświadomość. Nasze połączenie z ciałem, nami i wszechświatem. To wiąże się ze świadomym podejmowaniem decyzji.

13. Mniej stresu.

Problem ze stresem w dzisiejszych czasach powoli zaczyna zbierać coraz większe żniwa. Stres równa się choroby.
Codzienna praktyka redukuje stres. To już chyba jest wiadome. Zdrowie, spokój, balans = szczęście, czyż nie? A szczęście to więcej siły i mniej zmartwień. Zawsze znajdzie się wyjście z dołka, może ktoś poda pomocną dłoń? A może ty podasz ją komuś?

14. Lepsza jakość snu.

Wieczorne ćwiczenia potrafią tak zrelaksować, że nie myślisz już o niczym innym jak tylko położyć się i zasnąć. Taka relaksacja przy przygaszonym świetle powoduje pobudzenie organizmu do produkcji melatoniny. Już nie będą męczyć cię problemy z zasypianiem, a dodatkowo sen po wysiłku i wyciszeniu będzie o wiele przyjemniejszy.

Spokój, szczęście, teraz. Aktualnie tak mogę podsumować moją przygodę z praktyką jogi. Życie płynie, czas nas zmienia, co będzie za jakiś czas nikt nie wie. Jednak na samych ćwiczeniach i medytacji życie się nie kończy. Zadbanie o siebie to dobry początek do tego, aby móc swoją miłość przekazać dalej. I do tego cię zachęcam.

Aby osiągnąć szczęście i spokój, balans w życiu jest najważniejszy. Jeśli masz ochotę i pytania jak zadbać o siebie, swoje zdrowie, ciało i umysł napisz do mnie (KONTAKT).

Sprawdź jak joga może zadziałać na ciebie. A może już zadziałała? Wspaniale będzie jak napiszesz mi w komentarzu co się zmieniło w twoim życiu, gdy zaczęłaś praktykować?

Miłości.
Buziaki, Magda

Jeśli masz ochotę możesz również zapisać sobie na pintereście:

Written By
More from Magda
7 miesiąc życia dziecka. Stuku puku i akuku
Niedawno obchodziłam siódmą miesięcznicę :p mojego szkraba. Naprawdę, nie wiem jak ten...
Read More