Jak zmienić swoje nawyki i zacząć żyć + nawykomierz do pobrania

Jak zmienić swoje nawyki? A to prosta sprawa, ale najpierw trzeba je poznać. Posiadamy złe i dobre nawyki. Jednak częściej zauważamy te złe. Są naszą kulą u nogi. Każdy wie, że je ma, nie każdy wie skąd i jednak nie każdy wie że można je zmienić. Tak można.

Urodziliśmy się po to aby żyć, poznać ten świat, uczyć się od innych i być szczęśliwymi. Jesteśmy jedynymi istotami, które tak bardzo potrafią władać swoimi myślami, emocjami. Rodzimy się z pustą kartką i możemy stać się kim chcemy. Będąc dziećmi nasza świadomość przyswajała wszystko jak leci. Nie zastanawiała się czy coś jest dobre czy złe. Jest – biorę. Dzieje się tak, bo wierzymy, że z natury jesteśmy dobrzy. Edit. Ja nie wierzę, ja to wiem.
Niestety później są tego konsekwencje, w tym nasze złe nawyki i negatywne myśli, dzięki Bogu są to te “dobre” konsekwencje, zawsze mogłoby być gorzej. 😉

Nasze nawyki są przyswajane, nie są nami. Tak samo, nie muszą być. Wsłuchując się w siebie i wiedząc co nam przeszkadza, możemy świadomie i dobrowolnie je zmieniać, miksować, zastępować. Dlatego właśnie możemy stać się tym kim chcemy. Nie musimy być zbiorem swoich nawyków.


Pamiętaj! nie musisz być zbiorem swoich nawyków. Możesz być tym kim chcesz.


Często mówi się jesteś jak twoja matka lub jesteś jak ojciec. Często mówi się to do kogoś w formie wyrzutów, bo coś nam się w nim nie podobało, czasem sami to zauważamy. Tak właśnie jest, że poniekąd jesteśmy jak nasi rodzice. To od rodziców przyjęliśmy najwięcej nawyków. Z nimi żyliśmy przez większą część swojej młodości, to od nich uczyliśmy się życia, dlatego też żeby przeżyć, dobrze się zaadoptować przechwyciliśmy wszystko co ich.

Z biegiem lat jednak, dojrzewamy do tego aby móc zacząć żyć po swojemu. Wtedy też możemy zacząć być świadomi swoich decyzji, swoich zachowań czy swoich uczuć. I świadomie zacząć się zmieniać. Zmieniać to co nam nie pasuje, to gdzie widzimy problem, to co przeszkadza nam w realizacji naszych własnych marzeń, naszych założeń odnośnie naszego życia.

☀☀smoothie, coconut and dream ☀

Np. taki prozaiczny przykład. Rodzina Basi przez całe życie, jadła niezdrowo, ona oczywiście też, bo jak inaczej. Zachorowała (miała szczęście!). Zrozumiała, że to wina jej nawyków żywieniowych wyciągniętych z domu. Czas na zmiany. Zaczyna się zdrowo żywić. Jej rodzina jednak tego nie rozumie, a nawet nie chce zaakceptować. Jest w tym sama. Uczy się od nowa jak ma jeść. Jakie jedzenie jest lepsze, a jakie gorsze. Co, jak często i jak ma jeść. Zmienia się. Zdrowieje. Jest szczęśliwa. Rodzina zauważa to, zaczyna rozumieć. Sama zaczyna coś zmieniać w sobie. Basia była ich impulsem. Może im teraz pomóc. Dzięki swoim nawykom może również polepszyć jakość życia swoich dzieci itd. Mimo, że cała droga nie była łatwa i kosztowała ją wiele wysiłku, to wie, że mimo wszystko była emocjonująca i wspaniała, gdyż wiele się na niej nauczyła, wiele poznała, na pewno popełniała jakieś błędy, ale jest tutaj zdrowa. i to jest najważniejsze. Zmienia swoje nawyki, choć nie było to łatwe. I Ty też tak możesz. 

Jednak… Dlaczego tak niewiele osób się zmienia?

Bo zmiana nie jest prosta. Aby się zmienić potrzeba wiele wysiłku, samozaparcia, sił, akceptacji błędów, które powstaną na naszej ścieżce, a nawet walki z innymi, którzy nie akceptują naszych decyzji. Jeśli to wszystko przetrwamy, osiągniemy to co chcieliśmy. Wtedy dopiero zdecydujemy czy nam się to opłacało czy jednak nie. Mówi się, że każda zmiana jest dobra, nawet ta na gorsze, bo czegoś nas uczy. Zawsze przecież można wrócić, albo znaleźć sobie inną ścieżkę.

Jestem zdania, że warto się zmieniać, ale nigdy kosztem innych ludzi. Nigdy nie wolno robić nikomu krzywdy.

Dzięki zmianie nawyków mamy nauczyć się żyć inaczej, czy lepiej czy gorzej sami się przekonamy. Jednak warto spróbować, doświadczyć i być bogatszym o nowe doświadczenia. Przecież właśnie dzięki temu wzrastamy.

Jak zacząć?

Pomału. Bez pośpiechu.
Bądź uważna. Jeśli chcesz zlikwidować stary nawyk, musisz wiedzieć czym on się objawia i kiedy. Najważniejsze to zacząć go zauważać. Zawsze. Gdy już się to stanie, będziesz mogła starać się go nie popełniać. Tak, to będzie mozolna praca, ale warta.

A jak wprowadzić nowe nawyki?

Myślę, że maksymalnie 5 nawyków na jeden raz wystarczy. 5 to i tak dużo, a im będzie ich więcej tym większe prawdopodobieństwo, że w pewnym momencie zagubimy się.
Najlepiej byłoby 3 na miesiąc. I ja tak właśnie robię. Często na miejsce starych nawyków warto wprowadzić nowe. Takie nawyki, które będą nas dopełniały.

Wybierz kilka nawyków, które chcesz wprowadzić do swojego życia.
Napisz na kartce co ta za nawyk.
Dlaczego chcesz go wprowadzić do swojego życia? Jaki jest tego cel?
I od tej chwili codziennie systematycznie sprawdzaj, czy zmierzasz w dobrym kierunku.
I nawet jak raz czy dwa razy coś ci nie wyjdzie, nie poddawaj się, jesteś na dobrej drodze.

Aby pomóc wam mierzyć własne postępy. Przygotowałam dla Was nawykomierz. 🙂 Nawykomierz będzie przypominać Wam o jakimś nawyku, który nie został jeszcze dzisiaj wykonany. Wydrukujcie sobie go i powieście w widocznym miejscu, abyście codziennie mogli odhaczać, kolorować swoje postępy. Mam nadzieje, że nawykomierz pomoże wam w realizacji waszych planów, osobistego szczęścia, zdrowia, sportu.

Tutaj możecie pobrać nawykomierz:

NAWYKOMIERZ pdf

Dajcie znać czy często zmieniacie swoje jakieś nawyki, czy udało wam się jakiś zmienić na dłuższy czas oraz czy jakiś nawyk okazał się dla Was jednak nie tym czego szukaliście i go odrzuciliście?

Miłego dnia Kochani. Magda

Written By
More from Magda
Przepis na: Kuleczki z maliną
Kuleczki z maliną. Prostszego przepisu jeszcze nie znaliście.:) Jak już pewnie zauważyliście,...
Read More