5 powodów dlaczego warto długo karmić piersią

DSC06300

Jeszcze przed narodzinami mojej córeczki wiedziałam, że chcę i będę karmić piersią. Mimo słuchania “życzliwych”, że może to nie być takie łatwe, że nie każdemu jest dane, ja wiedziałam, że nie ma innej opcji, będę karmić i już. No i stało się mimo wielu ciężkich dni, problemów laktacyjnych, zapalenia piersi itp. karmię piersią moją córeczkę już prawie 17 miesięcy. I nie wyobrażam sobie, że mogłoby być inaczej. I nie mam zamiaru przestać.

DSC04611
Haha no dobra do 18-nastki karmić nie będę, ale nie zamierzam przestać tak po prostu. Chciałabym, żeby to Emma dała mi znać, że już nie chce mleczka, a nie ja. To nie ode mnie powinno zależeć. Czasem jestem egoistką, bo przecież wiadomo, że ja jestem najważniejsza, ale nie w tym względzie. Nie mam jakiegoś parcia na używki, którymi zadowalają się kobiety, które przestają karmić, więc po co ja mam przestawać? Czy powinnam? Czy jest jakiś wiek, w którym dziecko powinno przestać pić mleczko z piersi? Powiem wam, NIE.

Najważniejsze jest Zaufanie

Nie powinnam i ty też nie powinnaś jeśli masz ochotę dalej karmić. Czy jest jakiś wiek dziecka? Nie, nie i jeszcze raz nie. To nie matka powinna decydować o tym, a samo dziecko. Jak również to nie rodzic powinien decydować o tym ile je jego dziecko. Dziecko jest rozumną i inteligentną istotą i samo nie zagłodzi się, a wręcz przeciwnie jest nawet bardziej inteligentne w tym względzie od dorosłych gdyż świadomie potrafi odczuwać swoje ciało, wie kiedy jest głodne i co chce jeść, trzeba mu tylko podsunąć zdrowe jedzenie, a wszystko będzie dobrze. A co do samego odstawienia, wiadomo czasem zdarzają się przypadki, że nawet jakby się chciało karmić to nie można, bywa i tak. W takiej sytuacji po prostu już trzeba odpuścić tak się zdarza. Chociaż słyszałam przypadki, że nawet po dłuższym niekarmieniu można znów rozbudzić laktację. Aby nie zgubić pokarmu, jest przecież jeszcze opcja używania laktatora.

Natura jest inteligentna

Uwielbiam przyglądać się zwierzętom, które żyją naturalnie, ich obyczajom itp. Na prawdę wiele można się od nich nauczyć i przypomnieć sobie to skąd pochodzimy. Często małpie mamy karmią małe małpki do póki nie urosną tym małym zęby stałe (tak! zęby stałe!). Dziwne? Moim zdaniem nie, a raczej to musi coś oznaczać. Więc jak długo karmić piersią? Do 2, 3 lat? A może 7 roku życia? Nie wiem, i nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie. Jeśli dziecko potrzebuje mleczka tak długo, to oznacza jedno, że jego organizm go potrzebuje. Trzeba zdać się na naturę, ona wie najlepiej.

DSC06879

5 powodów dlaczego warto długo karmić piersią

 1. Lubisz karmić piersią

  Lubisz karmić piersią swoje dzieciątko? Ja też! Czy jest coś ważniejszego? Lubię karmić dlatego chcę karmić dalej, to karmię. Najważniejsze to być szczęśliwym i dawać szczęście innym, prawda?

 2. Twoje mleko jest nadal bardzo wartościowe dla twojego dziecka

  Na ten temat było już sporo w internecie, nie będę się powtarzać ale odsyłam was do kobiet, które wiedzą więcej na ten temat niż ja, zajrzyjcie tutaj do Hafiji i tutaj do Asi Antoonovka. A i poczytajcie koniecznie też tutaj .:)

 3. Pomagasz swojemu dziecku lepiej się rozwijać

  Bliskość z mamą to najcenniejszy dar jaki może dostać od nas dziecko. Nie ma sensu mu tego odbierać. Dzięki bliskości, dziecko wie że może odejść, ale i wie, że w każdej chwili może wrócić, a mama będzie. Ta wiedza powoduje, że malec ma więcej odwagi i sił aby uczyć się nowych rzeczy.

  DSC05489

 4. Gdy zapomnisz wziąć jakiej przekąski na drogę masz mleczko.

  Haha tak zostałyśmy stworzone, że gotowe mleczko jest zawsze i wszędzie. Sama osobiście nie wyobrażam sobie, żeby nosić ze sobą butelki itp. (swoją drogą podziwiam was niekarmiące piersią mamy). Za to te karmiące, powiedzcie, na pewno zdarzyło wam się wyjść w dalszą podróż i zapomnieć przekąski dla waszego dziecka, dobrze że jest mleko.:) Mleko na ratunek z opresji.:)

 5. Waszej bliskości nikt wam nie odbierze

  No tak. Nikt wam tego nie zabierze. To wszystko jest wasze. Wasza relacja na całe życie jest budowana właśnie teraz. I patrz punkt 3.

 

Więc jeśli jeszcze karmisz piersią i nie chcesz przestać…. nie przestawaj. To tylko ty wiesz co jest najlepsze dla ciebie i twojego dziecka. Nie słuchaj innych “życzliwych”, że może dziecko jest za duże i nie powinno już jeść mleczka z piersi. Bullshit! Nie daj nikomu możliwości wtrącać się w twoje życie. Bo to twoje życie, twoje ciało i ty decydujesz jak chcesz żyć 😉 Ja będę karmić do 17-nastki, bo mogę.

Zobaczcie jeszcze czym różni się mleko mamy od tego z butelki:

Buziaczki,
Magda:*

Written By
More from Magda
BLW, czyli bobas lubi wybór. Czy warto stosować BLW?
Czy BLW to same problemy? A może jednak warto? Opowiem wam dziś...
Read More