O długim karmieniu piersią. 7 wspaniałych artykułów na temat długiego karmienia

1-7 sierpnia obchodzimy Międzynarodowy Tydzień Karmienia Piersią. Stali czytelnicy wiedzą, że karmienie piersią jest dla mnie bardzo ważną sprawą.

Tak ważną sprawą, że musiałam o tym się z wami podzielić. Gdy urodziła się moja córeczka, ba już przed jej narodzinami wiedziałam, że jak tylko będzie taka możliwość, to będę ją karmić piersią. I tak też się stało.

I tak też mija nam już prawie 29 miesięcy.

29 miesięcy??? Wow! Będąc na samym początku przygody z karmieniem swojego dziecka nawet przez myśl by mi nie przeszło, że tak długo będę karmić, to był taki odległy czas. A jednak… czas zleciał. I to bardzo szybko.

Dzisiaj chciałam podlinkować wam kilka fajnych artykułów na temat długiego karmienia piersią, które warto sobie przeczytać, przyswoić i w razie pytań ciekawskich ludzi wiedzieć co powiedzieć.
Nie zrażajcie się już na samym początku drogi, nikt nigdy nie powiedział, że będzie łatwo, życie do łatwych nie należy, więc w drogę dziewczyny, jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z karmieniem to życzę wam samych sukcesów, dużo przytulasków i bliskości z waszym dzieciątkiem oraz owocnego długiego karmienia piersią.
A jeśli już rozpoczęłyście drogę mlekiem i miodem płynącą, życzę wam aby szybko się nie skończyła. Bo przecież to fajna sprawa.:)

Swoją drogą, karmienie piersią dziecka daje same zalety, więc po co przestawać to robić? Ktoś? Coś? 

Więc karmcie kobietki ile wam siły starcza. 🙂 A tak poza tym to wiedziałyście może, że np. 450 ml mleka mamy dostarcza dwulatkowi dzienne zapotrzebowanie na:
– energię w 29%,
– białko w 43%,,
– wapń w 36%
– witaminę A w 75%,
– foliany w 76%,
– witaminę B12 w 94%,
– witaminę C w 60% – źródło Mataja.pl

7 wspaniałych artykułów na temat długiego karmienia piersią

1. LaktolandiaDługie karmienie piersią w teorii i praktyce

Cytat z artykułu: “badania Banku Mleka Kobiecego w Toruniu pokazały, że mleko mam karmiących ponad rok jest bardziej kaloryczne/tłuste, niż mleko mam będących na początkowym etapie karmienia. Inne badania pokazują, że im mniej jest karmień (kiedy odstawienie jest procesem sterowanym przez dziecko bądź mamę, a nie zadaniem) – tym liczba ciał odpornościowych w mleku mamy rośnie.”

2. MatajaMama cycy. Czy karmienie kilkulatka to coś złego

Cytat z artukułu: “Obserwując naturę i świat dzikich zwierząt, my, gatunek „cywilizowanych” ludzi moglibyśmy się wiele nauczyć (…) Antropolożka, która swoje badania opiera na porównaniach między różnymi gatunkami naczelnych a ludźmi twierdzi, że szacowany, naturalny dla człowieka czas na odstawienie od piersi występuje pomiędzy 2,5 a 7 rokiem życia.(…) Potomstwo naczelnych odstawia się od piersi wraz z pojawieniem się pierwszych zębów trzonowych- u ludzi byłoby to około 5,5- 6 roku życia.” 

3. Inny również ciekawy i ważny wpis z Mataja.pl: Czy mleko z czasem traci na wartości – skład mleka kobiecego w drugim roku karmienia 

4. Dzieci są ważneDlaczego warto długo karmić piersią 

Cytat z artykułu: “Wiele mam rezygnuje z długiego karmienia piersią w obawie o wygląd swojego biustu, czy słusznie? Najnowsze badania (…) wykluczyły długie karmienie piersią jako przyczynę poporodowej obwisłości piersi. (…) Prawdziwymi przyczynami…”

5. HafijaJeszcze mleko czy już woda

Dodatkowo u Hafiji jest cały spis treści wszystkich ciekawych artykułów na temat karmienia piersią, jeśli jeszcze macie jakieś pytania na ten temat, to wskakujcie tam, może znajdziecie odpowiedź: Karmienie piersią – spis treści 

6. Mleczne wsparcieDługie karmienie piersią

Cytat z artykułu: “Mało kto wie, ale jeszcze przed wojną, czy na początku XX wieku powszechne było karmienie dzieci czteroletnich i nie stanowiło to żadnego zgorszenia społecznego, czy zdziwienia, było to zupełnie naturalnym zjawiskiem, jak to, że dietę rozszerzano dopiero w 2-3 roku życia i to bardzo ostrożnie.” Wiedziałyście?

7. Sweet RAW style5 powodów dlaczego warto długo karmić piersią

Tak tak, a tutaj coś jeszcze ode mnie, bo o czymś tak wspaniałym jak karmienie swojego potomstwa można pisać zawsze. 🙂

Mam nadzieję, że wpis jak i te powyższe artykułu wam się spodobają. Dzielcie się nimi ze znajomymi, może i im również przyda się ta wiedza, bo warto wiedzieć, prawda?

Buziaki, Magdalena

Written By
More from Magda
Jak przestać się stresować? Prosta technika.
Stres nas zabija, od środka miażdży nasze komórki. Tym samym zbliża nas...
Read More