1-7 sierpnia obchodzimy Międzynarodowy Tydzień Karmienia Piersią. Stali czytelnicy wiedzą, że karmienie piersią jest dla mnie bardzo ważną sprawą.
Tak ważną sprawą, że musiałam o tym się z wami podzielić. Gdy urodziła się moja córeczka, ba już przed jej narodzinami wiedziałam, że jak tylko będzie taka możliwość, to będę ją karmić piersią. I tak też się stało.
I tak też mija nam już prawie 29 miesięcy.
29 miesięcy??? Wow! Będąc na samym początku przygody z karmieniem swojego dziecka nawet przez myśl by mi nie przeszło, że tak długo będę karmić, to był taki odległy czas. A jednak… czas zleciał. I to bardzo szybko.
Dzisiaj chciałam podlinkować wam kilka fajnych artykułów na temat długiego karmienia piersią, które warto sobie przeczytać, przyswoić i w razie pytań ciekawskich ludzi wiedzieć co powiedzieć.
Nie zrażajcie się już na samym początku drogi, nikt nigdy nie powiedział, że będzie łatwo, życie do łatwych nie należy, więc w drogę dziewczyny, jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z karmieniem to życzę wam samych sukcesów, dużo przytulasków i bliskości z waszym dzieciątkiem oraz owocnego długiego karmienia piersią.
A jeśli już rozpoczęłyście drogę mlekiem i miodem płynącą, życzę wam aby szybko się nie skończyła. Bo przecież to fajna sprawa.:)
Swoją drogą, karmienie piersią dziecka daje same zalety, więc po co przestawać to robić? Ktoś? Coś?
Więc karmcie kobietki ile wam siły starcza. 🙂 A tak poza tym to wiedziałyście może, że np. 450 ml mleka mamy dostarcza dwulatkowi dzienne zapotrzebowanie na:
– energię w 29%,
– białko w 43%,,
– wapń w 36%
– witaminę A w 75%,
– foliany w 76%,
– witaminę B12 w 94%,
– witaminę C w 60% – źródło Mataja.pl
7 wspaniałych artykułów na temat długiego karmienia piersią
1. Laktolandia – Długie karmienie piersią w teorii i praktyce
Cytat z artykułu: “badania Banku Mleka Kobiecego w Toruniu pokazały, że mleko mam karmiących ponad rok jest bardziej kaloryczne/tłuste, niż mleko mam będących na początkowym etapie karmienia. Inne badania pokazują, że im mniej jest karmień (kiedy odstawienie jest procesem sterowanym przez dziecko bądź mamę, a nie zadaniem) – tym liczba ciał odpornościowych w mleku mamy rośnie.”
2. Mataja – Mama cycy. Czy karmienie kilkulatka to coś złego
Cytat z artukułu: “Obserwując naturę i świat dzikich zwierząt, my, gatunek „cywilizowanych” ludzi moglibyśmy się wiele nauczyć (…) Antropolożka, która swoje badania opiera na porównaniach między różnymi gatunkami naczelnych a ludźmi twierdzi, że szacowany, naturalny dla człowieka czas na odstawienie od piersi występuje pomiędzy 2,5 a 7 rokiem życia.(…) Potomstwo naczelnych odstawia się od piersi wraz z pojawieniem się pierwszych zębów trzonowych- u ludzi byłoby to około 5,5- 6 roku życia.”
3. Inny również ciekawy i ważny wpis z Mataja.pl: Czy mleko z czasem traci na wartości – skład mleka kobiecego w drugim roku karmienia
4. Dzieci są ważne – Dlaczego warto długo karmić piersią
Cytat z artykułu: “Wiele mam rezygnuje z długiego karmienia piersią w obawie o wygląd swojego biustu, czy słusznie? Najnowsze badania (…) wykluczyły długie karmienie piersią jako przyczynę poporodowej obwisłości piersi. (…) Prawdziwymi przyczynami…”
5. Hafija – Jeszcze mleko czy już woda
Dodatkowo u Hafiji jest cały spis treści wszystkich ciekawych artykułów na temat karmienia piersią, jeśli jeszcze macie jakieś pytania na ten temat, to wskakujcie tam, może znajdziecie odpowiedź: Karmienie piersią – spis treści
6. Mleczne wsparcie – Długie karmienie piersią
Cytat z artykułu: “Mało kto wie, ale jeszcze przed wojną, czy na początku XX wieku powszechne było karmienie dzieci czteroletnich i nie stanowiło to żadnego zgorszenia społecznego, czy zdziwienia, było to zupełnie naturalnym zjawiskiem, jak to, że dietę rozszerzano dopiero w 2-3 roku życia i to bardzo ostrożnie.” Wiedziałyście?
7. Sweet RAW style – 5 powodów dlaczego warto długo karmić piersią
Tak tak, a tutaj coś jeszcze ode mnie, bo o czymś tak wspaniałym jak karmienie swojego potomstwa można pisać zawsze. 🙂
Mam nadzieję, że wpis jak i te powyższe artykułu wam się spodobają. Dzielcie się nimi ze znajomymi, może i im również przyda się ta wiedza, bo warto wiedzieć, prawda?
Buziaki, Magdalena