Rośliny, które pachną. Warto mieć je w domu. Lista 7 najbardziej pachnących roślin doniczkowych.

Czy można mieć dom, który już od wkroczenia do niego zaprasza nas i rozpieszcza swoimi zapachami, w którym przebywając czujesz się jakbyś przebywała na łące otoczona w koło aromatycznymi zapachami kwiatów? Tak, można.  Czysty, schludny, prosty, minimalistyczny, przytulny, naturalny dom kojarzy mi się z utopią. Czymś czego wprost niemożliwe jest osiągnąć. Jak wiemy, ideały nie istnieją, zawsze można coś gdzieś podreperować, jednak wszystko jest możliwe… Istnieje za to wspaniały sposób na to, aby wprowadzić do swojego domu naturalności, świeżości i aromatyczności i nie potrzeba przy tym dużego wysiłku. Należy jednak pamiętać, żeby nie przesadzać z ilością aromaterapii, co za dużo to nie zdrowo jak mówi przysłowie. Dziś przedstawię wam wspaniałe rośliny, które  pachną i spowodują, że wiosna zagości w domu na dobre i będzie witać, upajać każdego nowego gościa oraz domowników swoimi zapachami. Oto moje top 7.

TOP 7 roślin, które pachną 

1. EUKALIPTUS

Eukaliptus to jedno z najwyższych drzew świata, który może osiągnąć nawet nawet ponad 130 metrów wysokości, jednak można również go hodować w domu.

Woda: regularne podlewanie wiosną i latem. A w sezonie grzewczym dodatkowo spryskiwać liście.

Nasłonecznienie: Dość słonecznie.

Ziemia: Uniwersalna lub do kwiatów doniczkowych. Warto pamiętać o drenażu, wykładając keramzyt na dnie doniczki.

Aby nie dopuścić do przerośnięcia rośliny, warto regularnie podcinać eukaliptusa. Cięcia robić raz do roku, najlepiej wiosną.

2. PELARGONIA

Pelargonie są łatwe w uprawie i kwitną przez cały sezon – od maja, aż do pierwszych przymrozków.

Woda: podlewać obficie, tak aby woda przelała się przez doniczkę, w okresie letnim rośliny wymagają podlewania dwukrotnie w ciągu dnia – rano i wieczorem, w pozostałych okresach podlewać wtedy gdy wierzchnia warstwa podłoża lekko przeschnie.

Nasłonecznienie: pelargonie rabatowe najlepiej rosną w pełnym słońcu, a bluszczolistne w lekkim półcieniu.

Ziemia: dobrze rosną praktycznie w każdej glebie.

3. SKRZYDŁOKWIAT

Woda: lubi wilgoć i zraszanie, latem podlewać go 2-3 razy w tygodniu, zimą 1-2 razy.

Nasłonecznienie: nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia, przeciągów, wyziewów z urządzeń gazowych i zbyt wysokiej temperatury.

Ziemia: ziemia luźna, próchnicza, żyzna, wilgotna, doniczka powinna stać na kamykach na podstawce z wodą lub w większym pojemniku z wilgotnym torfem.

Skrzydłokwiat nie wymaga cięcia – należy usunąć jedynie zaschnięte liście i kwiaty. Roślina wymaga przesadzania co roku – wiosną, w kwietniu.

4. ORCHIDEA

Woda: podlewać zazwyczaj o poranku, by do wieczornych spadków temperatury woda mogła wyparować.

Nasłonecznienie: dostęp do światła, lecz rozproszonego. Można ją ulokować na parapecie okiennym, ale od strony wschodniej bądź zachodniej.

Ziemia: podłoże do orchidei, torf wysoki, włókna kokosa i ziemia do roślin kwitnących

5. LAWENDA

JA ubóstwiam ten zapach….Lawenda podobno odstrasza komary, a wypoczynek przy jej aromatycznym zapachu to sama przyjemność.♥

Woda: nie znosi stojącej wody w strefie korzeniowej, dobrze znosi natomiast krótkotrwałe przesuszenie podłoża.

Nasłonecznienie: wystawy nasłonecznione.

Ziemia: żyzna, przepuszczalna i wapienna ziemia.

6. JAŚMIN wielokwiatowy

Jaśmin kwiecisty rośnie szybko, w naturze jego pędy mogą dorastać nawet do 6 m długości, w doniczkach już nie, pędy są cienkie, giętkie, długie i wijące się, mocuje się je lub oplata na podporach.

Woda: wymaga sporej ilości wilgoci, zarówno w podłożu, jak i w powietrzu. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne. Podlewać należy regularnie, niewielkimi dawkami wody

Nasłonecznienie: Najlepiej ustawić go na parapecie okna wschodniego, zachodniego lub w głębi pomieszczeń, których okna wychodzą na południe. Jaśmin nie znosi bezpośrednich promieni słonecznych, które powodują zbytnie nagrzewanie się rośliny

Ziemia: substrat torfowy, czy też standardową ziemię z domieszką gliny

7. GARDENIA

Gardenia ma śnieżnobiałe kwiatki i piękny i silny zapach.

Woda: podlewać obficie w okresie wzrostu i kwitnienia. W okresie spoczynku, który roślina przechodzi zima, podlewanie należy nieco ograniczyć. Gardenia nie znosi ani przesuszenia podłoża w doniczce, ani nadmiernej ilości wody.

Nasłonecznienie: wymaga dużo światła. W mieszkaniu ustawmy ją w miejscu widnym, najlepiej w pobliżu okna

Ziemia: mieszanka ziemi darniowej, kompostowej, piasku i torfu w równych proporcjach

 

Jakie zapachy wybierzecie do swojego domu? Który wam się podoba najbardziej? Ja lawendę już mam teraz planuję zaopatrzyć się w eukaliptusa.
Zapraszam na mój instagram i facebook. Bądźmy w kontakcie.:D

Miłości, buziaki, Magda :*
Written By
More from Magda
1 miesiąc życia i koniec połogu
“Niech ktoś zatrzyma wreszcie świat, ja wysiadam… “ Nie wiem kiedy zleciał...
Read More