Na jakiego człowieka chcesz wychować swoje dziecko?

5

Dziś trochę pofilozofuję. Ten temat ostatnio bardzo mnie zainteresował, a zaczęło się to po rozmowie ze szwagierką, która  opowiadała mi o swoim stylu wychowywania.

Na jakiego człowieka chcesz wychować swoje dziecko?

Moim zdaniem jest to bardzo ważne pytanie, które powinien zadać sobie każdy rodzic. Jak wiadomo każdy rodzic chce, aby jego dziecku było dobrze w życiu, chce żeby było szczęśliwe i się spełniało. Jednak ile milionów ludzi na świecie to każdy inaczej widzi to owo spełnienie. Dla jednych spełnieniem życia jest własny dom, dla innych własne mieszkanie, dla innych sława, czy udział w wyścigu szczurów i brnięcie po szczeblach kariery, rywalizacja, imprezy. I wreszcie dla innych jeszcze to spokój, wolność, możliwość spełniania swoich pasji, możliwość szukania nowych pasji, natura, kontakt z człowiekiem, nauka współpracy. Nie ukrywam, że mnie bliżej do tego drugiego stylu, uważam że właśnie tak spełniają się marzenia. Chill… Ale to ja tak uważam i zauważyłam, że wiele ludzi myśli zupełnie inaczej, co oczywiście jest słuszne, bo przecież każdy jest inny.

9

Jakie chcę żeby było moje dziecko? Jak chcę je wychować?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Szczególnie wtedy, gdy bierze się po uwagę to jakie jest życie, jacy są niektórzy ludzie, ale analizując to jeszcze bardziej można zacząć od początku i zadać sobie jeszcze jedno pytanie (tak jakby było ich jeszcze za mało):). O co chodzi w życiu?

No więc o co? Moim zdaniem o to, żeby żyć i być szczęśliwym. No dobra, ale jak to zrobić? Po prostu. Żyć i być szczęśliwym. No matter what.

Według mnie wyścig szczurów i nauczanie dzieci, że właśnie tak wygląda życie, to  robienie im wielkiej krzywdy i napędzanie tylko mechanizmu konsumpcji i szukania uciech w dobrach materialnych, pokusach i chęci posiadania więcej, bycia lepszym. Ciągła walka o status społeczny. Mnie by to za bardzo męczyło. Prawda jest jednak taka, że niektórzy tego tak nie widzą. Na wstępnie wspomniana szwagierka uważa, że nie ma innej opcji jak wychowanie dziecka na osobę lubiącą rywalizację i chęć bycia lepszym. Jej zdaniem, tylko takie dzieci odnajdą się w dzisiejszym świecie, aby żyć trzeba walczyć. Czyżby? I tutaj znów wróciłabym do pytania o co chodzi w życiu?

Doceniaj

Uważam, że szczęśliwe życie polega na docenianiu tego co się ma, co nas otacza i dawaniu innym wszystkiego co dobre. Tak po prostu.

Najprościej, to być wdzięcznym, [kiedyś tutaj o tym pisałam] za każdy dzień jaki jest nam dane przeżyć, doceniać to co widzimy, co doznajemy, co odczuwamy, umieć zatrzymać się i przyjrzeć temu pięknemu motylowi, który dopiero co usiadł na kwiatku. A co dawać innym? Zacząć od uśmiechu.

Dzieci wszystko widzą i naśladują. Jeśli my będziemy szczęśliwi – one też. Jeśli my będziemy mili i uprzejmi dla innych one też. I nauczą się co tak naprawdę daje to szczęście. Kasa, dom, status w wyścigu, to jest szczęście krótkoterminowe i zawsze takie będzie, gdyby było inaczej ludzie bardzo bogaci nie stawaliby się narkomanami, alkoholikami czy nawet seksoholikami.

Moim zdaniem, aby dziecko było odważnym, pewnym siebie, empatycznym i przyjacielskim człowiekiem,
najpierw MY musimy tacy być.

8

I to nie prawda, że świat takiego człowieka zje, połknie jak gigantyczny pyton i będzie po nim (człowieku oczywiście). Jest miejsce na świecie dla każdego, a kiedyś (wierzę w to) skończy się ten cholerny wyścig szczurów i ludzie przejrzą na oczy, że życie mamy tylko jedno i warto to docenić.


Więc jakie chcę żeby było moje dziecko? Jak chcę je wychować?

Chcę żeby była, żyła i była szczęśliwa. Chcę żeby była kochana i umiała kochać. Chcę żeby była odważna i umiała wypowiadać szczerze swoje zdanie. Chcę żeby potrafiła współistnieć i współpracować z innymi ludźmi. Chcę, żeby poszukiwała i odnalazła swoje pasje. I wreszcie chcę żeby była dumna z tego kim jest, gdzie jest i nie bała się podejmować ryzyka jeśli będzie czuła, że już czas na zmiany. Wychowanie? Co to znaczy? Trzeba być obok dziecka a nie wychowywać, ono wychowa się samo, bo tak zostało stworzone.:)


276 1

Co wy o tym sądzicie? Jakie chcecie wartości przekazać waszym dzieciom? Zapraszam was do komentowania.:)

Buziaczki,
Magda :*

Jeśli podoba ci się to co robię polub mnie na Facebooku oraz jeśli chcesz wiedzieć jakie czasem fajne rzeczy robimy zajrzyj i obserwuj nas na Instagramie.:) Peace:)

Written By
More from Magda
Kostarykański koktajl bananowy
Mamy dla Was pyszny przepis prosto z Kostaryki. Przepis i film poniżej....
Read More